Dom czy mieszkanie? Odwieczne pytanie
3 3

337 posts in this topic

7276f4e3a6bc8f4dc45f1cd7068ffa33.jpg

Tak, że pilnujcie swoich domów chopoki :decayed:

Wczoraj rozmawialem z projektantem i za projekt domu parterowego z dwustanowiskowym garazem zawolal 7-8tysiecy. W tym projekt instalacji sanitarnych, elektryki, pozwolenie na budowe i adaptacja. Co myslicie o cenie? 

Po co ci projekt  elektryki i pozostaltch instalacji? Przeciez elektryk i hydraulik i tak to ogarnie po swojemu. 

No chyba ze znowu o czyms nie wiem i jest to wymagane. 

To jest cena z kierownikiem budowy???

Projekt techniczny branzowy jest potrzebny chociazby do uzyskania pozwoleń na budowe, do podłaczenia pod hydraulike miejską, na gębe tego sie nie robi. Musi być papier i podpis branżowca wraz z pieczątką instalatora. Henio elektryk moze i potrafi wszystko zrobić, ale podpisać pod instalacja sie nie podpisze jak nie ma uprawnień.

Dlatego napisalem ze mogę sie mylić. U Nas do teraz takiego czegos nie trzeba bylo robic dzieki "kolesiostwu" projektanow z ludzmi z nadzoru budowlanego w starostwie ale od 1 wrzesnia maja to wszystko wyjebac w kosmos. 

Opisal bym Wam jak to dziala w noim rejonie ale wpadnie Kowi i napisze ze to niemozliwe :D

Wczoraj rozmawialem z projektantem i za projekt domu parterowego z dwustanowiskowym garazem zawolal 7-8tysiecy. W tym projekt instalacji sanitarnych, elektryki, pozwolenie na budowe i adaptacja. Co myslicie o cenie? 

To normalna cena.Taki cennik mają w moim miescie ok 20tys mieszkańców.Z tym ze w tej cenie gość mi załatwia wszystko w urzedach itp

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

a dla mnie to trochę pojebana cena:huh:

Instalacje sanitarne i elektryczne to tylko tak umownie, żeby urząd wiedział w których miejscach budynku będzie główne przyłącze zasilania, wody, kanalizacja itd, czy pokrywa się to z warunkami zabudowy jakie wcześniej wydali. Przecież nie musisz wiedzieć na tym etapie gdzie z dokładnością do 5cm będzie gniazdko - takie rzeczy wychodzą przy robocie, którą planuje sobie elektryk i to on sie podpisuje pod kwitami odbioru po pomiarach.

Pomiar działki i późniejsze naniesienie projektu (geodeta) - 1200pln

Projekt który miał wstępnie rozrysowane instalacje, adaptacja na działce - 3200pln (+600pln za badanie i opinię geodezyjną gruntu, było wymagane przy przydomowej oczyszczalni)

Rozumiem że projekt projektowi nie jest równy, ale chyba wolałbym sam pobiegać po urzędach w sprawie pozwolenia, niż płacić za to komuś i czekać na gotowe.

Sam projekt domu do 5 tys. I na to bylem gotowy bo projekt od zera wiec ok. 

Musze zaglebic sie w ta sanitarke i elektryke jak szczegolowo faktycznie potrzebuje miec to wykonane zeby dostac pozwolenie na budowe

Sam projekt domu do 5 tys. I na to bylem gotowy bo projekt od zera wiec ok. 

Musze zaglebic sie w ta sanitarke i elektryke jak szczegolowo faktycznie potrzebuje miec to wykonane zeby dostac pozwolenie na budowe

Hydraulikowi tylko musisz mniej więcej powiedzieć gdzie będzie główne odprowadzenie do szamba i odpływy z łazienki na dole i kuchni resztę i tak zrobi po swojemu

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

To ja wiem mordo, muszę ogarnąć co potrzebuje ode mnie urząd.

Wysłane z mojego SM-T715 przy użyciu Tapatalka

Chyba nie potrzebują projektów instalacji z tego co kojarzę. W starostwie malują tylko gdzie będzie podpięcie prądu i wody

Godzinę temu, Wandej napisał:

Chyba nie potrzebują projektów instalacji z tego co kojarzę. W starostwie malują tylko gdzie będzie podpięcie prądu i wody

Otototo

Dokładnie u mnie dwóch ziomków ogarnia projekty domów i instalacja sanitarna oraz elektryczna nie jest aż tak mocno wymagana, ważne by było to finalnie zgodne z Polska norma i tyleż . Ale 5 tys to i tak dużo.

Ja np miałem w swoim projekcie wszystko i to znacznie teoretycznie ułatwia sprawę, choć co prawda kupiłem gotowca ale szukałem takiego co mi by najbardziej odpowiadał.

Zmieniłem juz:

- dach ( w tym taras)

- wejście do garażu

- instalacje elektryczna

- okna

- ocieplenie

- materiał budowlany

- tynk wewnątrz

U mnie kiero budowy mi to ogarnia bez problemu.

chlopaki projekty branzowe sa potrzebne tylko do dokuemntacji projektowej i nie jest to tak ze przychodzi heniek machnie podpis a urzad to kupi bo rownie dobrze moglibyscie sami sie podtym podpisac. na to trzeba miec uprawnienia. zrobicie to na lewo dojda i zatrzymaja budowe pod haslo nie spelnia warunków technicznych. Projekt sanitarny to naniesienie punktów i schemat przekrojowy odbiorników wraz z opisem, myslicie ze byle pierwszy hydraulik wam to rozrysuje bo potrafi wykonac to jestescie w błedzie.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

damian w kazdym kolesiostwie jest ktos kto ma uprawnienia instalatora i dlatego zgrabnie to idzie.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

1 godzinę temu, darek995 napisał:

Dokładnie u mnie dwóch ziomków ogarnia projekty domów i instalacja sanitarna oraz elektryczna nie jest aż tak mocno wymagana, ważne by było to finalnie zgodne z Polska norma i tyleż . Ale 5 tys to i tak dużo.

Ja np miałem w swoim projekcie wszystko i to znacznie teoretycznie ułatwia sprawę, choć co prawda kupiłem gotowca ale szukałem takiego co mi by najbardziej odpowiadał.

Zmieniłem juz:

- dach ( w tym taras)

- wejście do garażu

- instalacje elektryczna

- okna

- ocieplenie

- materiał budowlany

- tynk wewnątrz

Bo część to zmiany nieistotne,  które nie wymagają zmiany w projekcie jeśli znacząco nie wpływają na konstrukcję budynku, one najczesciej wychodzą w trakcie roboty. Tylko w takim przypadku kierownik budowy robi stosowny zapis w dzienniku budowy i tyle. 

Zmieniłem juz:

- dach ( w tym taras)

- wejście do garażu

- instalacje elektryczna

- okna

- ocieplenie

- materiał budowlany

- tynk wewnątrz

Bo część to zmiany nieistotne,  które nie wymagają zmiany w projekcie jeśli znacząco nie wpływają na konstrukcję budynku, one najczesciej wychodzą w trakcie roboty. Tylko w takim przypadku kierownik budowy robi stosowny zapis w dzienniku budowy i tyle. 

Dokładnie.

U mnie projekt gotowy z mocna rzeźba i razem z kierownikiem budowy około 7tys. Mogłem wziąć kierownika znajomego taniej od goscia który mi buduje ale wolałem niezależnego żeby nie mieli zbyt dużo luzuPowiedzcie mi bo trochę dałem dupy. Czy dolot powietrza do kominka można wyprowadzić po zalaniu fundamentu? Bo zapomniałem hydraulikowi powiedzieć jak robo odplywy

Można, ciężki młotek, przecinak i jedziesz z tematem :lol:

Wszystko zależy ile ma sie czasu... Ja mam praktycznie brak czasu na cokolwiek, wstaje rano ide do pracy na 7 ,potem do drugiej pracy i wracam o 21 wiec wole jak gość mi wszystko załatwi, z resztą moje miasto jest bogate i tu wszystko jest drogie...

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

5 godzin temu, Wandej napisał:

U mnie projekt gotowy z mocna rzeźba i razem z kierownikiem budowy około 7tys. Mogłem wziąć kierownika znajomego taniej od goscia który mi buduje ale wolałem niezależnego żeby nie mieli zbyt dużo luzuemoji6.pngPowiedzcie mi bo trochę dałem dupy. Czy dolot powietrza do kominka można wyprowadzić po zalaniu fundamentu? Bo zapomniałem hydraulikowi powiedzieć jak robo odplywy

Jak beton b20 albo b25 to zycze powodzenia Wandej :):):):)

Wiem bo kulem :D

U mnie projekt gotowy z mocna rzeźba i razem z kierownikiem budowy około 7tys. Mogłem wziąć kierownika znajomego taniej od goscia który mi buduje ale wolałem niezależnego żeby nie mieli zbyt dużo luzuPowiedzcie mi bo trochę dałem dupy. Czy dolot powietrza do kominka można wyprowadzić po zalaniu fundamentu? Bo zapomniałem hydraulikowi powiedzieć jak robo odplywy

Bez problemu ale mocnym młotem.

Można, ciężki młotek, przecinak i jedziesz z tematem :lol:

A pod sama podłoga nie ma opcji? Bo to dopiero chudziak jest wylany

W warstwie styropianu też zrobisz, ale w tym miejscu będziesz miał mostek termiczny. Przy ogrzewaniu podłogowym wolałbym tego uniknąć, ale podpytaj może jakiego speca, ja Ci to mówię na mój prosty chłopski sosnowiecki rozum :smile:

7 minut temu, Michał napisał:

na mój sosnowiecki rozum

ja bym mu nie wierzył :grin:

:grin: